Застосування технічних та штучних алмазів
Алмаз:
Слово «алмаз» у більшості людей викликає цілком певні асоціації – це дороге, навіть недоступне, красиве і блискуче. Однак у алмазу є ще одна властивість, яка дала назву цьому чудовому мінералу.
«Алмаз» перекладається з арабської як «твердий».
Насправді, алмаз є найтвердішим мінералом. Його неймовірна твердість, звичайно, не могла бути не помічена людьми.
Наприкінці 19 століття алмази стали застосовувати не тільки для створення прекрасних прикрас, але і як основний елемент інструментів, призначених для обробки, різання та свердління різних матеріалів, наприклад алмазне різання бетону. Тим більше що крім ювелірних алмазів, що володіють чудовими формами та прозорістю, добуваються також алмази з деякими дефектами, які не можуть бути схильні до огранювання. Такі мінерали були названі технічними алмазами і стали використовуватися в промислових цілях.
Алмази дуже ефективно застосовують у будівництві. Адже при проведенні будівельних робіт часто доводиться пробивати різні отвори, дверні отвори у твердих матеріалах. Раніше (і зараз іноді) для цих цілей застосовувалися відбійні молотки, у найкращому разі – свердла із твердих сплавів металу. Це з великими фізичними зусиллями працівника і завжди загрожує утворенням тріщин в оброблюваному матеріалі.
Сучасні інструменти, що дозволяють виробляти алмазне свердління, різання та демонтаж стін, якісно вирізати отвір у несучій стіні, а також отримання будь-яких отворів без утворення мікротріщин. Причому роблять це легко, швидко та значно тихіше, ніж у разі використання старих способів.
Промислове застосування алмазів стало настільки поширене, що виготовлення відповідних алмазних інструментів технічних алмазів (мінералів) стало явно недостатньо. Тому були розроблені штучні алмази, що мають властивості, ідентичні властивості природного мінералу. Лише у Росії нині випускається понад 1200 видів устаткування й інструментів, основною частиною яких є штучний алмаз. Синтетична алмазна паста застосовується для шліфування деталей приладів, що випускаються.
Алмазні інструменти виточують рубінові камені, що застосовуються у точних механічних пристроях. Без алмазів не обходиться зараз буріння свердловин у твердих породах і створення дрібних отворів (діаметром всього два міліметри) у різних предметах, нині існує навіть будівельна галузь з назвою алмазне різання. Зараз важко назвати виробництво, де не використовувалися ці тверді помічники людини.